СИЛАТА НА БЪЛГАРСКИЯ ДУХ, ВГРАДЕНА В БЪЛГАРСКИТЕ ТРАДИЦИИ Роден на земята,човек копнее за простор, за волния полет на птицата, за свободата да обхване с поглед неповторимостта на света и да добави нещо от себе си .Скътали в сърцето си този копнеж, ние пресътворяваме мечтите си- в багри, в рисунки, в красив съд или в песен, в красив обичай, в ритуал. И извисени от творческия си порив, някъде там, между мечтите и сътвореното, неусетно преоткриваме земята, своя род и себе си…Може би в някой прабългарски смел войн…
- Цели.
Клуб БАГАТУР е създаден през септември 2002 г. във връзка с асоциирането на ПГЕЕ „М. В. Ломоносов” към UNESCO през 1982 г. и по-специално с цел работа по едно от основните направления – „Световно културно наследство”. Дейността му е свързана с възстановяване на автентичното българско културно наследство: обреди и ритуали като коледуване, лазаруване. Бъдни вечер, българска сватба, надиграване, седянка, хора и ръченици, наричания и благословии. Това цели не само съхраняването на това богатство, а най-вече възпитание в дух на патриотизъм, уважение към миналото и творческия гений на народа, осъзнаване стойностното в българския характер и превъплъщението му в съвременните условия. Досегът с народното изкуство внася не само разнообразие в живота на младото поколение, той най-вече е съприкосновение с красивото в живота, както и урок по човечност, изконни български добродетели и морал. Едно връщане към топлината на живота такъв, какъвто са го усещали дедите ни, към българщината. Оттук и името на клуба, което съчетава връзката между глобалното и националното – пренесения във времето горд дух на прабългарския конник войн. Да носиш в себе си с достойнство този горд дух и да го съхраняваш, е отговорност и чест. Запазил спомен за древни времена, прихванал от светлата магия на стародавни празници, песни и танци, обичаи, и днес клубът остава верен на тази своя любов.
- Участници.
През школата на клуб БАГАТУР са преминали над 90 души. А станеш ли веднъж съпричастен на идеите, оставаш верен докрай- независимо дали си на 5 или на 18 години. Не е важен и етносът, защото при нас усетът към красивото и доброто в живота завладява душите завинаги. От самото начало в клуба са членували не само ученици от нашето училище, но и деца и ученици от други училища. Водени от любовта си към българския фолклор и споделящи нашите идеи и желания за неговото съхраняване и популяризиране в широк мащаб, участниците израстват духовно и носят в сърцата си пламъчето на родолюбието. Съмишленици на нашите идеи са били участници от сходни формации: певци, танцьори и музиканти, с които имаме общи участия и изяви. При подготовката на възстановки, ритуали и обичаи с желание са се включвали и членове на семействата на участниците. Така изживяването на празника става общо.
- Основни дейности
За своето 12-годишно съществуване клубът доби популярност както в училище, така и на регионално и национално ниво. В началото плахо и несигурно започна възстановката на един от най-бълграските празници и ритуали – Бъдни вечер с бъднивечерска трапеза и коледуване. С гордост можем да отбележим, че бяхме първите в града, които имаха смелостта и вдъхновението да пресъздадат в автентичен вид тези толкова емблематични моменти от българския обреден календар. За тази цел участниците в клуба откриха в архивите на Окръжна библиотека гр. Велико Търново автентични текстове на типични за региона коледарски благословии и наричания. Обществеността посрещна с възхищение пресътворения празник. Това окуражи състава на клуба и в следващите години бяха възстановени обичаите: лазаруване, седянка, надиграване и Еньовден. Друг обичай, възстановен от клуба, е един от най-красивите ритуали – българска сватба. Пресъздаден в живописния архитектурен резерват Арбанаси, със съдействието на Исторически музей гр. В. Търново, обичаят бе филмиран. Тази съвместна продукция на клуб БАГАТУР и Театър 220 получи своята международна популярност в гр. Радзионков – Полша в рамките на международен проект „Мостове над буйни води”. Голямо предизвикателство пред членовете на клуба бе участието ни по покана на кмета на град Варен – Германия г-н Гюнтер Рейн, за празниците на града. Там представихме обичая коледуване на немски език пред гостите на празника. При тази изява аплодисментите на пестеливите немци дълго не стихваха. Същият обичай е представен и на руски език в гр. София на Четвърти фестивал за детско и юношеско творчество на руски език. Особено вълнуващ за девойките от групата от три години е Лазаровден, когато, нагиздени с пъстри премени, с приповдигнато настроение и усмивки те тръгват да благославят като коледарите хора, стока, фирми за здраве, плодородие, берекет. Особено впечатляващи са срещите с чужди туристи в с. Арбанаси, които, развълнувани от красотата на лазарките и техните песни и танци, ги слушат в захлас и бързат да се снимат за спомен. Ново направление в нашата дейност, породено от интереса на участниците към силата на словото и неговото магическо въздействие, са наричанията и благословиите. В процеса на самия ритуал те имат особено място, защото вярата в казаното е давала надежда за сбъдване, за добро начало, за плодородие. Да си член на клуба, означава и да си благодетел- защото една от най-българските ни черти е добродетелността. Силен възпитателен ефект не само сред участниците в клуба имат утвърдените от години благотворителни изяви – коледуване, лазаруване, коледни базари с изработени предмети от членове на клуба и съмишленици. Такова отношение дарява с усещане за топлина много съученици и болни деца, които имат нужда от това. И в тази дейност не сме били сами – имали сме подкрепата на ръководството на ПГЕЕ , на общината, на родители и на деца, които не са членове на клуба, на фирми и сдружения…
- Изяви, участия и призове.
- Благотворителна акция на ООН в помощ на бежанците
- Честване на 50 години UNESCO
- Първо място на детско юношески театрален конкурс – областен кръг
- Диплом за участие в Четвърти национален конкурс на руски език в гр. София – трето място
- Сертификат за участие и добро представяне на световен конкурс MONDIALOGO, организиран от UNESCO и Даймлер Крайслер, съвместно с Нигерия и Туркменистан
- Участие в празничната програма на град Варен – Германия
- Среща в Кърджали на председателите на клубовете UNESCO в България
- Възстановяване на възрожденски урок в автентична обстановка – килийното училище в Г. Оряховица
- Участие в международен проект „Мостове над буйни води” по програма Коменски
- Участие в европейски конкурс Евромемори – грамота
- Участие в международна конференция по стандартизация – гр.Одеса , Украйна, по покана на ректора на Одеска академия по стандартизация и възстановяване на прекъснатите преди 40 години приятелски отношения
- Участие в международен конкурс „Мостове на дружбата” – сертификат
- Тригодишна дейност по проект „УСПЕХ” като ателие „Да съхраним духа на българските традиции”
- Етнографска изложба
- Ежегодни коледни благотворителни базари
- Изяви в местни електронни медии и излъчване на репортажи от дейностите на клубаВсички ученици, изявили желание да участват в клуб БАГАТУР, се учат и възпитават не само в дух на патриотизъм, на зачитане и уважение на българското културно наследство, но и на работа в екип, в дух на толерантност, състрадание и добротворчество. Активната работа в полза на другите помага да се преосмисли и собственото Аз, да се преодоляват психологически проблеми в общуването и по-лесно да се социализират в обществото, да се изграждат модели на поведение за живеене в общ дом. В клуба са участвали както ученици в неравностойно положение, така и такива, от други етноси. Духът, който се установява между членовете на клуба през годините, допринася за възпитанието и изграждането на личностните качества, способства за утвърждаване на добродетели и светоглед, които неусетно се пренасят в семейството и в живота след това. Като се прибави към това и събуденият интерес и уважение към труда на децата от страна на широката общественост – уверено можем да кажем, че посоката е вярна, че това е естествена и непринудена пътека към територията училище, защото е свързана с живота и хубавото в него.Необяснима е – нали е магия…Вече 12 години…и може би до края…Надяваме се тя да продължи, само сърце да имаш да усещаш и …да виждаш!
- Така творим красивото вече 12 години – от онова, дето още от дедите си знаем, както и от това, дето го чуваме и виждаме – от зимния вятър в нощта, от бълбукането напролет, от скок на сърна или от полет на птица с пъстри пера…, но най-вече от сърцето, уцелено внезапно и безвъзвратно – от красота, от любов, от мъка. И този порив е като дишането – без него не можем, той не умира. И тази магия, дето пленява всеки, докоснал се до нашия фолклор…
Необяснима е – нали е магия…Вече 12 години…и може би до края…Надяваме се тя да продължи, само сърце да имаш да усещаш и …да виждаш!